×

Simultane Tercüme Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Simultane Tercüme (Çeviri) Nedir?

Simultane çeviri nedir sorusunun cevabı aşağıda belirtilmiştir:

Globalleşen dünyada, bilgi yayılım hızı arttıkça, uluslararası düzeyde bilgi paylaşımı da eş zamanlı olarak artmaktadır. Sınırların kaldırıldığı bu platformda, herkes aynı dili konuşmuyor. Bu yüzden, doğal olarak arada iletişimi sağlayan dil bilen kişiler devreye girer. Simultane çeviri anlamı, eş zamanlı tercüme demektir. "Simultaneous" olarak ingilizce kökenlidir. Daha da açacak olursak, iki dil çifti arasında konuşulanların anında kaynak dilden hedef dile sözlü olarak çeviri yapılmasıdır.

Dil bilmek tercüme yapmak anlamına gelmemektedir. Tercümanlık başlı başına bir meslek olup, ülkemizde hatta dünyada bu işi yapan milyonlarca insan bulunmaktadır. Özellikle simultane tercüme yapmak başlı başına özel eğitimler gerektirmektedir. Sadece tercüman ile yeterli kalmayıp, teknik donanım da gerektirmektedir. Özel simultane çeviri ekipmanları bu iletişimi sağlamaktadır.

makro simultane çevirmen

Simultane Çeviride Teknik Donanımlar Nelerdir?

Simultane çeviri ekipmanları günümüzde tercüman kabini, merkez kontrol ünitesi (CCU), transmitter, tercüman üniteleri, kızılötesi sinyallerle çalışan radyatörler, dinleyici alıcı kulaklıklar ve headset kulaklıklardır. Bunların çalışabilmesi için de özel ses sistemleri, mikrofon ve kablolama sistemleri gerekmektedir.

 

Simultane Çeviri Nasıl Yapılır?

Simultane çeviri yapılmadan önce teknik donanımlar hazır hale getirilir. Simultane tercüman yani konferans tercümanı özel ses geçirmez kabine geçer. Bu kabinler genellikle standart olarak 2 kişiliktir. Kabinde not alması için not defteri ve kalem, ayrıca laptop ve internet bağlantısı bulunur. Uluslararası konferans, kongre, eğitim semineri, tanıtım toplantısı, açılış, lansman, göster vb. etkinlikler başlamadan önce tercümana genellikle toplantı bilgisi verilir ve varsa toplantı dökümanları, sunumlar iletilerek tercümeden önce son okumalarını yaparlar. Toplantı başladığında konuşmacı kürsüden kürsü mikrofonuna, yaka mikrofonuna, telsiz el mikrofonuna ya da delege mikrofonuna konuşur. Konuşmacının sesi tercüme ekipmaları ile iletilir. Bu sesin net ve parazitsiz olması çok önemlidir. Gelen sesi tercüman çözümler, çevireceği dilin özelliğine göre tercüme etmeye başlar. Tercüman ünitesinden koendi mikrofonunu aktif ederek tercüme başlamış olur. Tercüman cümleleri, kelimeleri, sayıları not alabilir, önündeki laptop aracılığı ile çeviri için destek alabilir. Soru cevap olan toplantılarda, sorulan soruyu konuşmacıya yöneltmek için hedef dil kaynak dil değişimi olabilir. Önündeki cihazlar ile bu işlemi gerçekleştirerek anlık dil değişimi sağlayabilir. Tercüman, anında eksiksiz ve anlaşılır şekilde tercüme yapar. Tercümeye odaklanma çok önemli bir konudur. Kabinin sessiz ve havadar olması gerekmektedir. Katılımcılardan kabine girip soru sorması vs. olmamalıdır. Çünkü tercümanın dikkati dağılmaması gerekmektedir.

Simultane Tercümenin Avantajları Nedir? makro simultane infoport

Simultane çeviri kolaylıkları ve çözümleri ile çok avantajlı bir sistemdir. Aşağıda sıralayacak olursak:

  • Sağlanan simultane ekipmanları ile kaliteli bir hizmet sağlanır.
  • Dinleyiciler anında çeviri hizmeti almaktadır.
  • Çeviri esnasında zaman kaybı yoktur.
  • Simultane tercüme tüm dillerde anlaşılabilirlik seviyesi tamdır.
  • Katılımcıların hangi ülkeden ya da dilden katılım sağlayacağı sorunu ortadan kalkmaktadır.

Her geçen gün simultane çeviri ihtiyacı daha da artmakta olup, firma olarak biz de bu ihtiyaca destek olmaktayız.

TOP Call Now Button